https://www.traditionrolex.com/46

HERMETIC - Řehák a Řehák - vše pro lov a sport

diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

https://www.traditionrolex.com/46

HERMETIC

Mezi sběrateli poměrně neznámá pistole HERMETIC se stala objektem našeho testu. Předně je poměrně obtížné určit výrobce a další detaily o zbrani. Litertura je poměrně skoupá a o pistoli najdete zmínku jen v knize Hogga a Wekse-Pistole celého světa. Další zmínku se podařilo objevit na internetových stránkách,kde je zbraň popisována ve francouzkém časopisu Armes & Collection. Pistoli zkonstruoval Thomas Martin v Saint Etiene a patent obdržel 25.října 1905. Pistole vyráběla firma Bernardon (v knize je příjmění výrobce nesprávně uvedeno). Zbraň byla nazvána Bernardot-Martin-což bylo i ve stylizovaném logu na střenkách. Pistole využívala tehdy velmi obvyklý náboj 7,65 mm Browning,byla údajně i vyráběna v ráži 6,35 m Browning. Pro zřejmou nepovedenost se pistole příliš dobře neprodávala-nebylo divu že firma zkrachovala. Pod názvem Hermetic se pak prodávala. Původně se na závěr razil nápis BREVETE SGDG a označení ráže CAL. 7,65

Pistole má neuzamčený dynamický závěr.Závěr tvaru písmena U je zpředu otevřený-vratná pružina situovaná pod hlavní je spolu s vodící tyčkou spojena se závěrem šroubem. Aby to neměl majitel zbraně tak jednoduché,je přední část závěru zevnitř zesílena,takže závěr z těla nejde při běžné demontáži oddělit. Pokud jej přesto chce majitel oddělit,musí přední část rozepřít. Hrozí přitom ale ohnutí materiálu nebo prasknutí. Běžný uživatel zbraně neměl pistoli rozebírat,jen zachytit závěr v zadní úvrati a vyčistit hlaveň. K zachycení závěru slouží páka před lučíkem. Závěr se musí natáhnout vzad a záchyt stlačit.K vypuštění stačí závěr mírně posunout vzad a pružina záchyt závěru sama uvolní. Bicí ústrojí je SA-přímoběžný úderník je situován v těle zbraně. Tedy Martin jen kopíroval Browningovu práci. Bicí pružina se opírá o zadní hřbet těla zbraně. Hřbet se dá vyjmout až po odšroubování dvou šroubů.Hogg s Weksem nesprávně součást určili jako dlaňovou pojistku. Pokud povolíte i přední šroub,lze od zbraně oddělit i střenky s rukovětí. Máte-li už demontovaný závěr,zbude vám část těla zbraně s hlavní. Bizardně složitá součástka je kompletně frézovaná,nejpodivněji vypadá otvor pod hlavní pro vratnou pružinu. Vývrt se musel do části zřejmě protlačovat až nakonec. Vše muselo být strašně pracné-asi proto byla cena zbraně vyšší než u konkurenčního Browningu. Spoušťové ústrojí je tvořeno jen spouští s přerušovačem,táhlem a záchytem úderníku. Po stlačení spouště je pohyb přenášen táhlem na záchyt. Záchyt tvoří dvě páky,ta co je ve styku s táhlem má delší rameno,kratší rameno snižuje ozub úderníku. Odpor spouště by tak měl být teoreticky nižší (naměřili jsme 1,9 kg). Otázkou je proč Martin zvolil tak nespolehlivý přerušovač. Například u Krnkova Steyeru 1907 byl použit podobný princip a zbraně se museli předělávat. Střenky jsou plastové,na těle zbraně jsou drženy šroubem. Závit šroubu je v liště zasunuté do těla zbraně-do drážky. Velmi jednoduše ale nešťastně je vymyšlen záchyt zásobníku. Záchyt zapadá do kulatého otvoru na pravé straně zásobníku,jeho pružina se opírá o spodní část střenky. Celkem logicky je tedy střenka vlivem pružiny po čase buď vyhnuta nebo zlomena. V našem případě byla zlomená. Vytahovač zhotovený z listového pera je k závěru držen šroubem. Vůbec se jeví,že konstruktér měl v oblibě šroubová spojení. Jako vyhazovač slouží úderník.

Pojistka je otočná a jistí posuv záchytu úderníku,ke zbrani je, jak jinak,než držena šroubem. Odjištěno je v poloze vpřed (vidíme na těle zbraně písmeno F),zajištěno pak v zadní. Celkové zpracování pistole velmi kvalitní. Všechny plochy jsou dokonale začištěné,bez vůlí. Povrchová vrstva černění je zhotovena potíráním za studena,neboť vnitřní plochy jsou v bílém stavu. Některé drobné díly jsou žíhány a dosahují tak charakteristické žluté barvy.

HERMETIC - střelba

Muška je na hlavni už vyrobena,hledí je vyfrézovaná drážka v těle závěru. Pokud jsou mířidla zhotovena dle výrobní dokumentace přesně,měl by střední bod zásahu odpovídat mířidlům.Během střelby na vzdálenost 20 metrů se to potvrdilo a zásahy byly mírně pod záměrnou. Horší už byla funkce zbraně. Zpočátku doházelo k nevyhození nábojnice evidentně způsobenou vytahovačem. Šroub vytahovače se po každém výstřelu povolil a drápek netlačil na dno nábojnice. Docházelo také ke vzpříčení vždy prvních tří nábojů během vysouvání ze zásobníku. Zdrojem závad bude asi mírně vyšší výkon střeliva Sellier & Bellot. Příliš lehký závěr má vysokou rychlost a pružina podavače zásobníku nestačí podat náboj do nábojiště. Třetím zdrojem závad byl přerušovač-při mírném stlačování spouště nebyl zachycen úderník. Podávaný náboj se okrajem zachytil o zápalník a došlo k vzpříčení závěru. Pokud jsme ale nabíjeli do zásobníku jen tři náboje a stlačili razantně spoušť,zbraň fungovala. Ovšem bylo to za cenu stržené rány. Vůbec se nedivíme,že se tehdy pistole dobře neprodávali. Z pistole je lepší moc nestřílet,nebo ji opravit. Jde o tak sběratelsky zajímavou zbraň,že je lepší nechat ji v původním stavu a dát do vitríny.

HERMETIC - technická data

Délka 150 mm
Výška 97 mm
Hmotnost 610 g
Délka hlavně 93 mm
Drážkování 4 vpravo
Kapacita 7 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA do 21.12. otevřeno od 6.1.2025

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -Stále platí :Pondělí-pátek 13:00-17:00 a sobota 08:30 - ...


 
DPD

POZOR-CENA POŠTOVNÉHO JE DLE TARIFU přepravní firmy DPD


 
Novinka-Dovoz Z USA